כמה יהיה שווה השעון שלך בעוד כמה שנים?

השעון במרוצת השנים עבר לא מעט שינויים והתמודד בלא מעט תחרויות אל מול הקידמה והטכנולוגיה שאיימו להכחידו. אלא, שהמציאות מראה כי למרות הכל פריט זה הינו פופולרי ביותר וככל שהוא מיוחד ועשוי מהחומרים האיכותיים ביותר, כך גם ערכו גבוה וככל שהזמן יעבור ערכו יעלה עוד יותר. בשורות הקרובות נלמד מעט יותר אודות הפקטורים שמשפיעים על ערכו של שעון שראוי לרכישה ויצדיק את מכירתו העתידית בערך גבוה ביותר.

 

מה משפיע על מחיר השעון?

שעונים מכניים הינם סמל סטטוס לכל עניין ודבר, פריטים אופנתיים וכפי שנראה בהמשך, גם חפצים שמעלים את ערכם לאורך השנים. ומה משפיע על מחירו של שעון?

  • שנת ייצור – ככל שהשעון עתיק יותר, כך ערכו גדול יותר. אספנים רבים תרים אחר שעונים ישנים בשווקים שונים על מנת לאתר את הנדירים והישנים שבהם שבסופו של דבר ימכרו בהרבה מאוד כסף.
  • מנגנונים – ככל שהמנגנון הינו מיוחד ו- "פרימיטיבי" יותר, אם נכנה זאת כך, הרי שהשעון יהיה יקר יותר בעתיד. כך למשל מנגנוני הקוורץ שמאפיינים את רוב השעונים המודרניים הינם זולים יחסית וזאת אל מול המנגנונים המכניים האוטומטיים (מנגנוני "מטוטלת") שנטענים ע"י תנועת היד ונחשבים ליקרים והנחשקים ביותר.
  • המותג – בעולם השעונים ישנה הפרדה מוחלטת בין מותגים שנחשבים עממיים יותר לבין מותגים שנחשבים כיוקרתיים מאוד ובעלי מוניטין רב בכל העולם. למעשה, הבדלי המחיר בין המותגים השונים יכולים להגיע לכדי מאות אחוזים!!!.

שעוני זהב

ככל, השעונים הייחודיים והיקרים יותר ימצאו את דרכם לאספנים, בעוד ששעונים רבים יפורקו למכירת הזהב ושאר החומרים היקרים מהם עשוי השעון. ניתן למצוא שעונים שעשויים מחומרים שונים ותוספות ייחודיות כגון יהלומים, אך אין ספק כי שעוני זהב הם הנחשקים ביותר וערכם עולה בכל יום נתון. זאת הודות לעלייה ההדרגתית והקבועה של מחירי הזהב בעולם הנקבעים ע"י בורסת הזהב העולמית. למעשה, ככל שרמת הטוהר של הזהב בשעון שלכם גבוהה יותר, כך ערכו עולה בהתאם וכמו כן, גם עבודה מדויקת, חריטות מזהב ועיטורים שונים מזהב מעלים את ערך השעון בעשרות, מאות ולעיתים אף באלפי אחוזים בהשוואה לשעונים תואמים.

הערכת שווי שעונים

על מנת שתוכלו לדעת כמה יהיה שווה השעון שלכם בעוד כמה שנים, עליכם להעבירו ראשית כל הערכת שווי עדכנית. ההערכה שכזו מתבצעת ע"י מומחים, שקובעים את סוג החומר שמרכיב את השעון (עבור זהב – מהי דרגת הניקיון שלו?), מהו המנגנון, מצב השעון, זהות היצרן וכל פקטור אחר שהוזכר שקובע את המחיר. במידה והינכם מעוניינים לרכוש שעוני יוקרה לאספנות, הרי שתרצו להיות בטוחים כי אינכם רוכשים חתול בשק ותהיו זקוקים להערכת מומחה להימנעות מרכישת זיופים.

 

בסיכומו של דבר, ניתן להגיד כי המחיר של שעונים בימינו עולה באופן מתמיד, כל עוד מדובר במותג טוב וחומרים איכותיים. כמובן שחשוב להתקשר עם ספק שמוכר בהתחייבות שעונים איכותיים בלבד שיספקו עבורכם רווח כלכלי בעוד מספר שנים, במידה ואכן תהיו מעוניינים למכור ולהיפרד משעונכם האהוב.